AKTUALNOŚCI

feature

Ulubiona zupa Polaków – pomidorowa!

Tajemnicą  poliszynela jest, że na polskich stołach podczas poniedziałkowych obiadów gości najczęściej zupa pomidorowa. Przygotowuje się ją na pozostałościach rosołu , który z kolei króluje na naszych talerzach dzień wcześniej, czyli w niedzielę. Na takiej „pomidorówce” wychowało się wiele pokoleń Polaków, jest ona daniem, które nieodparcie kojarzy się nam ze smakami dzieciństwa. Przygotowujemy ją na bazie świeżych pomidorów (co jest oczywiście najlepszym rozwiązaniem), pomidorów pieczonych, koncentratów, soków, passat, czy własnoręcznie wykonanych przecierów. Dodatkiem do popularnej „pomidorówki” może być makaron, ryż,  kasza jaglana,  chrupiące grzanki lub nawet ziemniaki. Polacy tradycyjnie zabielają zupę pomidorową kwaśną śmietaną oraz obficie posypują ja natką pietruszki, Włosi doprawiają ją oliwą z oliwek, bazylią oraz spora ilością cukru, Brytyjczycy do swojej tomatoe soup dodają chrzan, a Hiszpanie papryczki chilli. Choć tradycyjny smaki polskiej pomidorowej nie nudzi się nigdy, może warto czasem zaszaleć i nasz nieśmiertelny klasyk wzbogacić ciekawym dodatkiem- ząbkiem czosnku, odrobina sosu tabasco, solą selerową, mleka kokosowego, czy cynamonu lub goździka. Pamiętajmy, że zupa pomidorowa to skarbnica likopenu, czyli niezwykle istotnego dla naszego organizmu antyoksydantu.

CZYTAJ WIĘCEJ ZWIŃ

feature

Kiszone pomidory

W naszym kraju bardzo popularne są  wszelkiego rodzaju kiszonki – wszyscy znamy kiszona kapustę oraz kiszone ogórki. Są one prawdziwymi bombami witaminowymi i źródłem niezwykle cennych dla zdrowia mikroelementów. Nazywane są , nie bez powodu naturalnymi probiotykami – ze względu na zawartość bakterii pro biotycznych, które świetnie wpływają na mikroflorę jelit. Dzięki fermentacji, w kiszonkach wytwarza się kwas mlekowy, który oczyszcza organizm, podnosi jego odporność oraz reguluje prace jelit.  Nie wszyscy wiedzą ,że kisić można również pomidory. Jak to zrobić:

Składniki:

  • 3 kg pomidorów
  • 12 ząbków czosnku
  • 3 litry wody
  • 10 gram soli
  • 6 łyżek octu
  • 10 ziaren pieprzu
  • pęczek koperku

Przygotowanie:
Pomidory umyć. Czosnek obrać i przekroić na pół. Koperek posiekać.
Wyparzyć słój (najbardziej odpowiedni będzie o pojemności 4 l).  Wodę zagotować, dodać sól i ocet.

Na dnie słoika umieścić część  kopru, czosnku i pieprzu. Jako kolejne układamy w słoju pomidory, na nich kolejna warstwę kopru, czosnku i pieprzu. W ten sposób zapełniamy cały słój. Na koniec wlewamy wrzącą wodę z octem i solą. Słój szczelnie zamykamy. Po ośmiu tygodniach możemy cieszyć się smakiem kiszonych pomidorów. Podajemy je samodzielnie, w sałatkach bądź na kanapkach.

CZYTAJ WIĘCEJ ZWIŃ

feature

Pomidory szklarniowe – poznaj ich zalety

Uprawa pomidorów pod osłonami ma bardzo wiele walorów. Foliowe tunele i szklarnie są gwarancją wyjątkowo korzystnych warunków do ich pielęgnacji–  zapewniają odpowiednią temperaturę do utrzymania prawidłowego tempa wzrostu roślin, osłonę przed deszczem i wiatrem, zanieczyszczeniami drogowymi, ochronę przed szkodnikami, a co najważniejsze – umożliwiają konsumentom zakup pomidorów przez cały rok.

CZYTAJ WIĘCEJ ZWIŃ

feature

Sok pomidorowy dobry na wszystko

            Zarówno pomidory,  jaki sok pomidorowy to produkty bogate w cenne dla zdrowia składniki.  Po sezonie letnim, kiedy dostępność świeżych pomidorów jest ograniczona, watro sięgnąć po produkty z nich powstałe, np. soki.

            Sok z pomidorów, podobnie jak świeże pomidory jest źródłem wielu składników wspomagających prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

  • pomidory mają mało kalorii –  w 90 % składają się z wody, dlatego są uważane za produkt niskokaloryczny. Szklanka soku pomidorowego zawiera tylko 26 kcal,
  • sok pomidorowy jest skutecznym sposobem walki z kacem – a to dzięki dużej zawartości potasu i witaminy C, które są „wypłukiwane” przez alkohol. Ponadto jest lekkostrawny i zawiera dużo wody, która pomaga nawodnić organizm. Drżenie mięśni i zaburzenia pracy serca po spożyciu alkoholu wywołane są niedoborem potasu. Wypicie soku pomidorowego w pewnym stopniu niweluje te objawy. Dodając do soku szczyptę soli kuchennej powstaje napój z elektrolitami, który pomoże uzupełnić „wypłukane” z organizmu braki,
  • sok pomidorowy, podobnie jak same pomidory zawiera dużo likopenu, który jest bardzo silnym przeciwutleniaczem, posiadającym właściwości antynowotworowe. Obniża ciśnienie krwi i działa wspomagająco na układ krążenia. Należy podkreślić, że obróbka termiczna zwiększa biodostępność likopenu, dzięki czemu w pasteryzowanych sokach pomidorowych jego aktywność wzrasta 2 – 3- krotnie,
  • sok z pomidorów zawiera min.: potas – wspomagający funkcjonowanie mięśni i układu nerwowego, sporo folianów oraz witaminę B6, która potrzebna jest przy produkcji czerwonych krwinek,
  • szklanka soku pomidorowego  może stanowić jedną z 5 porcji warzyw i owoców, które są zalecane w codziennym spożyciu.
CZYTAJ WIĘCEJ ZWIŃ

feature

Pomidorowe rekordy

  • Rekordowy zbiór pomidorów z jednego krzaka to ponad pół tony. Został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa i padł na Florydzie w okresie między majem 2005 a kwietniem 2006 roku.
  • Najwyższy krzak pomidora odnotowany w tejże Księdze mierzył blisko 20 metrów, a najcięższy owoc ważył ponad 3,5 kilograma.
  • Pomidorowy rekord w Polsce to owoc o wadze 2,218 kilograma, który zdetronizował ważącego 2,175 kg poprzednika.
  • Kto z nas nie zna smaku zupy pomidorowej? Największy garnek zupy miał dokładnie 3680 litrów. Gotowanie jej trwało wiele godzin, a do przyrządzenia zużyto:
    • 250 kg koncentratu pomidorowego,
    • 100 kg mięsa drobiowego,
    • 80 kg mięsa wieprzowego,
    • 160 kg włoszczyzny,
    • 3500 litrów wody.

      Ten wyczyn kucharzy trafił do Księgi Rekordów Niezwykłych.
CZYTAJ WIĘCEJ ZWIŃ

feature

Bitwy pomidorowe

La Tomatina – taką nazwę przybrało  coroczne święto, odbywające się w miasteczka Buñol, położonym 40 km od Walencji. Historia pomidorowej bitwy sięga lata 1945 roku, kiedy to odbywała się popularna w Hiszpanii parada wielkich głów – „Gigantes y cabezudos”. W  wyniku nieporozumienia wywiązała się bójka, na drodze której znalazł się sklep z warzywami. Jeden z uczestników bójki chwycił za pomidora i cisnął nim w przeciwnika. Inni uczestnicy bójki poszli w jego ślady i wszyscy zaczęli się obrzucać warzywami, aż do momentu interwencji policji. Rok później uczestnicy tamtych wydarzeń  postanowili odwzorować przebieg bitwy, tym razem przynosząc własne pomidory. Bitwa na pomidory stała się coroczną tradycją, choć przez pierwsze kilka lat była zwalczana przez władze miejskie, które dopiero w 1957 roku uznały to wydarzenie i od tego momentu odbywa się ona nieprzerwanie. Od 1980 roku władze miejskie dostarczają pomidory na bitwę, która stała się znakiem rozpoznawczym Buñol,

W Polsce do tej pory bitwy pomidorowe  kojarzyliśmy jedynie z relacji w telewizji. Ale znaleźli się chętni, aby zaszczepić tę tradycję w naszym kraju. Bitwy na pomidory mają miejsce min. w Janowie niedaleko Warszawy oraz w Przytocznej (województwo lubuskie). Uczestnicy bitew pomidorowych chętnie biorą w nich udział, traktują je jako świetny sposób spędzenia wolnego czasu, a także formę odstresowania. Zasady imprezy są proste: wszyscy przeciw wszystkim, a pomidory przed rzuceniem trzeba rozgnieść, aby nie zrobić komuś krzywdy.

CZYTAJ WIĘCEJ ZWIŃ

feature

Kulinarna kariera pomidora.

Pomidory pochodzą z Ameryki Południowej. W stanie naturalnym występowały i nadal występują na terenie dzisiejszego Peru. Jako pierwsi zaczęli je uprawiać Inkowie, ale dopiero „udomowienie” ich przez Azteków i przewiezienie na tereny obecnego Meksyku, spowodowało, że stały się popularne w kuchni.

Pomidory zostały przywiezione do Europy przez hiszpańskich konkwistadorów. Nie od razu  na Starym Kontynencie odkryto ich walory, bo początkowo były uważane za roślinę trującą. Natomiast krzewy pomidorów spodobały się na tyle, że hodowano je dla ozdoby. Sytuacja zaczęła się zmieniać pod koniec wieku XVII, kiedy coraz więcej osób powracających z obu Ameryk, zaczęło je popularyzować jako produkt spożywczy, a nie tylko ozdobę ogrodów.

I tu zaczyna się kulinarna historia pomidorów w Europie. Po dzień dzisiejszy Włosi i Hiszpanie toczą spór, kto pierwszy wykorzystał pomidory w kuchni. Włosi twierdzą, że to oni byli prekursorami i już pod koniec XVII w. używali pomidorów. Hiszpanie zaś uprawiali pomidory od końca XVI wieku. W książkach kucharskich wydawanych od XVIII w. wszystkie dania z pomidorami nazywane były daniami „w stylu hiszpańskim”, co może świadczyć o tym, że to Hiszpanie jako  pierwsi zaczęli eksperymentować w kuchni z pomidorami. Dowodem na to może być pierwszy przepis na sos pomidorowy „w stylu hiszpańskim” z 1692 roku. Przepis brzmi tak: „opalić nad ogniem obrane pomidory, dodać posiekaną natkę pietruszki, cebulkę, czosnek,  pieprz i  wymieszać to z octem winnym i oliwą”.

Palmę pierwszeństwa otrzymali Włosi tylko w kwestii pierwszeństwa zapisu potraw z pomidorów w książkach kucharskich.

Do Polski pomidory trafiły już w XVI wieku za sprawą królowej Bony. Pierwszy raz zostały wyhodowane w 1880 roku przez warszawskich ogrodników, ale znane i docenione zostały dopiero po I Wojnie światowej.

CZYTAJ WIĘCEJ ZWIŃ

feature

Polski pomidor w światowej kuchni

Pomidor to ulubione warzywo Polaków – aż 58 procent respondentów wskazuje je jako warzywo, po które sięgają najchętniej i najczęściej. Obecnie przeciętny Kowalski nie jest sobie w stanie wyobrazić kuchni polskiej bez zupy pomidorowej, która jest ulubioną zupą najmłodszych i najczęściej gości w szkolnych stołówkach. Nieśmiertelne są również pomidory z drobno pokrojoną cebulką, polane kwaśną śmietaną i przyprawione solą i pieprzem, które swoje triumfy zaczęły święcić w czasach PRL-u. Warto jednak przyjrzeć się, co z pomidorów przygotowują inni, aby z polskich pomidorów przygotować światowe dania.

  • „Pomidor to pomidor i koniec” – to znane powiedzenie Włochów, którzy są niewątpliwie największymi fanami pomidorów na starym kontynencie. Każdy Włoch zjada ich rocznie średnio 65 kg. Są one podstawowym składnikiem kuchni śródziemnomorskiej oraz cząstką narodowej tożsamości Włochów. Włoska kuchnia nie istnieje bez sosu pomidorowego, który wraz z makaronem tworzy „pasta pomodoro” oraz jest najpopularniejszym dodatkiem do włoskich kopytek, czyli gnocchi. Kolejnym znanym włoskim daniem jest parmigiana, czyli plastry bakłażana zapiekane w sosie pomidorowym z dodatkiem parmezanu i mozzarelli. Pomidor pomógł również Włochom w zamanifestowaniu swojego patriotyzmu. Stworzyli oni sałatkę Insalata Caprese, która ma kolory włoskiej flagi i składa się z plastrów pomidora przekładanych mozzarellą i liśćmi bazylii.
  • Francuzi niegdyś ochrzcili niewinnego pomidora trucicielem i hodowali go wyłącznie dla celów dekoracyjnych, dobre imię przywrócono mu dopiero po Rewolucji francuskiej. A przecież bez jego pysznej obecności nie powstałoby słynne francuskie ratatouille, czyli lekki gulasz z sezonowych warzyw, duszonych we własnym sosie.
  • Pomidorowymi gigantami są Turcy – zajmują oni czwarte miejsce wśród największych producentów pomidorów na świecie. Pomidory są niezbędnym składnikiem wielu pysznych tureckich dań, np. bardzo popularnej lekkiej i orzeźwiającej sałatki pasterskiej lub tureckiej wersji jajecznicy z pomidorami, tzw. menemen, której arabskim odpowiednikiem jest shakshuka.
  • Wspaniałym letnim daniem na bazie pomidorów jest hiszpańskie gazpacho, czyli chłodnik, który przygotowuje się z warzyw, oliwy, octu i okruchów chleba. Danie to było niegdyś spożywane przez najbiedniejszych mieszkańców Hiszpanii, a w szczególności przez robotników, podczas prac polowych w upalne dni.
  • Dużą kreatywnością przy wykorzystaniu pomidorów wykazali się niedawno Japończycy. Stworzyli oni bowiem recepturę na …piwo pomidorowe. Napój ten zdobył już ogromną popularność wśród mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni, a jego producenci liczą, że już niebawem ten niezwykły pomidorowy trunek zagości na europejskich półkach sklepowych i zachwyci podniebienia konsumentów.


Ale najważniejsze jest, aby pamiętać, że to smak polskich pomidorów jest niepowtarzalny, bardziej intensywny niż importowanych. Są one dostępne cały rok, więc nie zapomnij pytać o nie sprzedawcy!

CZYTAJ WIĘCEJ ZWIŃ

feature

Chcesz być na czasie i wpisać się w światowy trend „ZERO WASTE COOKING”?

Kuchnia to miejsce, w którym marnujemy bardzo dużo produktów. W Polsce co roku wyrzuca się prawie 9 mln ton jedzenia. Co możesz zrobić, żeby wpisać się w światowy trend „zero waste cooking”, czyli gotowanie bez odpadów? Idea ta polega na świadomym planowaniu zakupów, czytaniu etykiet, dat ważności oraz na odpowiednim przechowywaniu produktów spożywczych. Jakie produkty najczęściej wyrzucamy?
Na niechlubnym trzecim miejscu znajdują się owoce i warzywa, wyprzedzają je tylko pieczywo i wędliny. Spośród owoców i warzyw, to niestety pomidory należą do najczęściej wyrzucanych produktów. Aż połowa z nich gnije i ląduje w śmietniku. Jak temu zaradzić? Podstawą jest odpowiedni sposób przechowywania pomidorów. Obok ogórków należą one do warzyw, których nie powinniśmy przechowywać w lodówce. Niska temperatura niszczy ściany komórkowe pomidora, przez co staje się on niesmaczny i gąbczasty. Pomidory wkładamy do lodówki tylko w momencie, gdy są bardzo dojrzałe i chcemy uchronić je przed zepsuciem. Jednak nawet wtedy nie powinny leżeć w niej zbyt długo. Pamiętajmy również o tym, że pomidory, które są mocno dojrzałe najlepiej jest wykorzystać na przetwory, np. domowy ketchup czy przeciery. Ważne jest również, aby pomidorów nie przechowywać w plastikowych torebkach. Zawierają one bowiem etylen odpowiedzialny za przyspieszone dojrzewanie warzyw i owoców.
Idea zero waste polega również na wykorzystywaniu zazwyczaj pomijanych części warzyw – w przypadku pomidorów możemy w ciekawy sposób wykorzystać ich skórki, przygotowując z nich puder. Jak to zrobić? Po obraniu pomidora skórki suszymy, najlepiej w sposób naturalny na słońcu lub w piekarniku – w temperaturze 120 stopni. Kiedy staną się chrupkie, wrzucamy je do blendera i miksujemy na gładki puch. Ma on bardzo intensywny, przyjemny zapach i smak. Przechowujemy je w słoiczku. Stosujemy jako przyprawę do sosów, zupy pomidorowej, czy letnich sałatek. Możemy dodać do nich również bazylię, oregano, suszony czosnek lub płatki chilli i stworzyć swoją własną autorską przyprawę

CZYTAJ WIĘCEJ ZWIŃ

feature

Polskie pomidory przez cały rok nie tylko ze słoika? To możliwe!

Soczyste, delikatnie słodkie, pełne cennych witamin, minerałów i antyoksydantów… pomidory to zarówno zdrowa przekąska, jak i istotny składnik dań kuchni różnych zakątków świata. Aby w pełni cieszyć się ich smakiem, warto wybrać warzywa wysokiej jakości – najlepiej te z Polski. Są dostępne w sklepach przez cały rok.

Zastanawiasz się, dlaczego polskie pomidory to dobry wybór bez względu na porę roku? Wbrew pozorom nie chodzi tylko o lokalny patriotyzm. Tym, co najważniejsze, jest smak oraz jakość warzyw „made in Poland”. Aby zrozumieć różnicę między polskimi pomidorami a tymi importowanymi (często z miejsc oddalonych o kilka tysięcy kilometrów), wystarczy ich skosztować i porównać.

Polskie pomidory vs importowane: najważniejsze różnice

Czym różnią się polskie pomidory od tych sprowadzanych z Holandii, Hiszpanii czy innych odległych krajów?

  • Są zawsze dojrzałe – rosną „na miejscu”, więc docierają do hurtowni i do sklepów gotowe do spożycia, a utrzymanie ich świeżości nie wymaga stosowania konserwantów.
  • Nie pochodzą z upraw modyfikowanych genetycznie – można to sprawdzić, przyglądając się ich kształtowi. Nie są idealnie równej wielkości, co wskazuje na to, że uprawy są naturalne.
  • Są soczyste, mięsiste i słodkie oraz mają delikatniejszą i cieńszą skórkę – dzięki temu nawet bez obierania smakują wyśmienicie, stając się idealnym składnikiem sałatki Caprese, dodatkiem do kanapki czy pysznego bigosu.

Cieszy zatem, że Polacy coraz chętniej wybierają rodzime warzywa – korzystając w pełni z ich walorów aromatycznych oraz zdrowotnych.

 

 

Dlaczego decydujemy się na zakup pomidorów importowanych? Najczęściej nie chodzi o cenę. Na pierwszy rzut oka warzywa z importu wydają się po prostu łatwiejsze do kupienia – zwłaszcza zimą. Tymczasem pomidory nawet latem są uprawiane głównie pod osłonami, a więc w szklarniach. Dzieje się tak dlatego, że to warzywa z natury ciepłolubne. Aby mogły rosnąć zdrowo i w dobrym rytmie, potrzebują temperatury ok. 27 st. C i dużej wilgotności. Oznacza to, że także w Hiszpanii czy Holandii hoduje się je w warunkach szklarniowych. Czy zatem rzeczywiście warto kupować te importowane?

Szklarnia zapewnia idealną temperaturę, która pozwala pomidorom krok po kroku dojrzewać, uzyskać charakterystyczną słodycz, a wytworzony mikroklimat zapewnia im szybki, ale naturalny wzrost. To właśnie zastosowanie tej metody uprawy, a nie genetycznych modyfikacji czy syntetycznych nawozów sprawia, że polskie pomidory szklarniowe są doskonałą alternatywą dla warzyw z zagranicy. Krótszy dystans, który dzieli je od odbiorcy powoduje, że docierają do sklepów świeże i bez dużych ilości chemicznych konserwantów.

Solidne osłony, pod którymi są hodowane pomidory w Polsce, dodatkowo zabezpieczają uprawy przed zniszczeniem np. pod wpływem gradu, silnego wiatru czy intensywnych opadów. Oznacza to, że zbiory nie są zagrożone, a producenci mogą zawsze dostarczyć świeże warzywa na czas.

Czy zatem zimą rodzimych pomidorów możesz skosztować jedynie w przetworach przygotowanych latem lub jesienią? Niekoniecznie. Wystarczy, że wybierzesz się do pobliskiego sklepu, aby kupić świeże i dojrzałe warzywa wyprodukowane w Polsce. Malinowe, papryczkowe lub zielone, a może śliwkowe lub koktajlowe? Smacznych gatunków pomidorów produkowanych w kraju jest wiele. Dzięki temu możesz zawsze wybrać ten, który najlepiej pasuje do przygotowywanej przez Ciebie potrawy. Skosztuj, porównaj z warzywami importowanymi i oceń, jaka jest różnica.

CZYTAJ WIĘCEJ ZWIŃ

feature

Sposób na zimę: rozgrzewający koktajl z pomidorów

Gdy dni robią się coraz krótsze, a temperatura na zewnątrz spada, jedyne, o czym marzysz, to aby zaszyć się pod kocem – najlepiej z czymś rozgrzewającym pod ręką. Kawa? Herbata? Grzane wino? To wszystko już było. Sięgnij po zdrową i smaczną alternatywę, którą przygotujesz z pomidorów!

Pomidory to jedno z najzdrowszych warzyw – prawdziwa bomba witamin, minerałów oraz antyoksydantów. Nie sposób im też odmówić walorów smakowych. Pamiętaj, że możesz się nimi cieszyć w pełni również zimą, wystarczy, że w sklepie sięgniesz po pomidory z polskich upraw – dostępne przez cały rok. Prezentujemy kilka propozycji, które bez trudu wykonasz samodzielnie, a sam proces gotowania nie zajmie Ci dużo czasu.

Rozgrzewający koktajl z pomidorów i papryki na ostro

Co najlepiej rozgrzewa? Przede wszystkim – aromatyczne przyprawy korzenne oraz te bardziej pikantne – na przykład kminek, papryka chilli czy imbir. Wszystkie możesz je połączyć ze zdrowymi, soczystymi warzywami, aby uzyskać kompozycję, która zasmakuje i starszym i młodszym. Do przygotowania porcji dla 2-3 osób potrzebujesz:

  • 2-3 dobrej jakości, słodkie i mięsiste pomidory – najlepiej sprawdzą się malinowe,
  • 1/2 dużej, czerwonej papryki słodkiej,
  • pół dużego ogórka zielonego,
  • 50 g kremowego serka naturalnego,
  • szczyptę: soli, pieprzu mielonego, mielonego kminku oraz chilli.

Pomidory obierz ze skórki, najlepiej nacinając je przy szypułce i parząc. Następnie pokrój je i pozbądź się gniazd nasiennych i wrzuć do kielicha blendera. W kostkę pokrój również paprykę oraz obranego ogórka. Dołóż serek oraz przyprawy (do smaku), a następnie zmiksuj całość. Taki koktajl, nawet zaserwowany na zimno, pozwoli Ci się rozgrzać i idealnie sprawdzi się w zimowe, mroźne wieczory.

Pomidory na ciepło? Rozgrzewający krem to strzał w dziesiątkę

Oczekujesz, że pomidorowe smakołyki rozgrzeją Cię jeszcze bardziej? Przyrządź zatem aksamitny krem z tego warzywa – możesz go zaserwować również w wysokich szklankach, do picia. Jak go przyrządzić?

Potrzebujesz:

  • 1,5 kg soczystych, dojrzałych pomidorów,
  • 4 łyżki oliwy z oliwek,
  • 1 dużą cebulę i 3 ząbki czosnku,
  • 3/4 l bulionu warzywnego,
  • 1 marchewkę,
  • przyprawy: oregano, tymianek, bazylię oraz chilli,
  • sól i pieprz.

Zeszklij drobno posiekane cebulę i czosnek na oliwie. W międzyczasie sparz i obierz pomidory, przekrój każdy na pół i pozbądź się szypułek. Dorzuć je do garnka z cebulą i czosnkiem, podsmaż chwilę, a następnie zalej całość gorącym bulionem. Dodaj do zupy pokrojoną w cienkie plasterki obraną marchewkę oraz przypraw całość do smaku. Nie zapomnij o chilli, które wykazuje się własnościami rozgrzewającymi. Możesz również wzbogacić kompozycję kilkoma kroplami sosu tabasco. Gotuj krem aż uzyska odpowiednią gęstość. Podawaj udekorowany listkami świeżej bazylii i, kleksem ze śmietany lub gęstego jogurtu naturalnego. Do tak przygotowanego kremu możesz dodać również starty ser cheddar, odrobinę mielonego imbiru lub mielonej kolendry, jeśli chcesz mu nadać bardziej egzotycznego charakteru.

Pamiętaj, że oba przedstawione przepisy możesz dowolnie modyfikować, dodając do dań więcej korzennych i pikantnych przypraw lub dodatkowe składniki, np. świeżą pietruszkę, kolendrę czy seler naciowy. W ten sposób za każdym razem uzyskasz nieco inny – zaskakująco smaczny rezultat.

CZYTAJ WIĘCEJ ZWIŃ

feature

Odmiany pomidorów – sprawdź które uprawia się w Polsce!

Pomidor to warzywo, bez którego nie sposób wyobrazić sobie codzienne przygotowywanie posiłków. Aromatyczny, soczysty, zdrowy  i pożywny – idealnie smakuje w niemal każdej konfiguracji. Zanim jednak wkroisz go do sałatki czy wyłożysz na kanapkę, poznaj kilka ciekawych faktów. Dowiedz się, jakie odmiany pomidora hoduje się w Polsce.

Polska to prawdziwe pomidorowe zagłębie. Na terenie całego kraju rozpościerają się szklarnie, w których powoli i naturalnie dojrzewają najsmaczniejsze odmiany tych pysznych warzyw. Jest ich więcej niż myślisz, a co najważniejsze – wszystkie dorastają blisko Ciebie, a potem docierają do sklepów świeże i urzekają pełnią smaku.

 

 

Oto najważniejsze odmiany:

Pomidor malinowy (tomimaru muchoo)

Jedna z najbardziej lubianych odmian czerwonego warzywa. Duże, o charakterystycznym malinowym odcieniu czerwieni, niesamowicie mięsiste, a przede wszystkim słodkie i delikatne. Idealne na kanapkę, do sałatki (szczególnie dobrze komponują się w sałatce caprese, wraz z serem mozzarella, listkami świeżej bazylii, odrobiną soli i pieprzu oraz oliwy), a także do przyrządzania przetworów. Domowy ketchup z malinowych pomidorów z Polski to poezja smaku!

Pomidor truskawkowy (moonray)

Intensywnie czerwony odcień, średni rozmiar i niesamowita soczystość – oto, co wyróżnia pomidory truskawkowe. Rozpoznasz je również po charakterystycznym kształcie, który – zgodnie z nazwą – przypomina nieco truskawkę.

Pomidor papryczkowy (confetto)

Zidentyfikujesz je na sklepowej półce w okamgnieniu, ponieważ kształtem przypominają niewielką papryczkę. Ich smak jednak jest zupełnie inny – słodkawy i wyrazisty. Z uwagi na mniejszy rozmiar doskonale nadają się jako dodatek do sałatek – wystarczy pokroić je na ćwiartki, wyciąć szypułkę i… gotowe. Jeśli zechcesz, możesz ich również skosztować samodzielnie lub wykorzystać do przygotowania kanapki czy bruschetty.

Pomidor śliwkowy czerwony (volanti)

Niezwykle aromatyczny, przyjemnie słodki, urzeka dość unikatowym smakiem. Łatwy do odnalezienia – wyróżnia się charakterystycznym, delikatnie wydłużonym kształtem i intensywnym odcieniem czerwieni. Sprawdzi się w daniach na ciepło, na kanapkach, w sałatkach i jako zdrowa przekąska.

Pomidor zielony

Genialnie sprawdza się w przetworach. Wystarczy go przesmażyć, ukisić lub zamarynować, aby wydobyć z warzywa unikalny, bogaty smak. Ale uwaga! Należy go spożywać w niewielkich ilościach!

Pomidor czarny (cumato mini)

Choć w rzeczywistości nie jest czarny, a złocistobrązowy i może budzić pewne obawy – odróżniając się od pozostałych odmian na półkach sklepowych – zachwyci Cię już od pierwszego kęsa. Z jednej strony jest bardziej słodki od pozostałych gatunków, z drugiej zaś znajdziesz w nim subtelną nutę kwasowości. To bajecznie intensywne połączenie pozwoli Ci np. przełamać smak mdłej sałatki, a przy okazji dodać potrawie unikatowych walorów estetycznych.

Pomidor żółty koktajlowy

Pomidorki koktajlowe – czy to żółte, czy czerwone – kochamy wszyscy. To idealna przekąska, którą można przegryzać nawet przy biurku w pracy. Zdrowa, aromatyczna i orzeźwiająca. Dlaczego? Ponieważ koktajlowa, niewielka odmiana pomidorków, jest jeszcze słodsza niż jego duże gatunki. A jeśli dodasz kilka sztuk do sałatki (nawet bez krojenia) – satysfakcja gwarantowana!

To oczywiście nie wszystkie odmiany pomidorów, które hodowane są w Polsce. Pewne jest jedno: wszystkie są smaczne, a do sklepów trafiają świeże i bez dużych ilości chemicznych konserwantów. Przy następnej wizycie w sklepie upewnij się więc, że kupujesz smaczne warzywa z uprawy „made in Poland”. Który typ wybierzesz? Decyzja należy do Ciebie.

CZYTAJ WIĘCEJ ZWIŃ

feature

Pomidorowe SPA w domowych warunkach

O tym, że pomidory są smaczne i zdrowe, wiesz doskonale. Sięgasz po nie na co dzień – na kanapce, pizzy czy w sosie do makaronu. Ale to nie koniec możliwości, które oferuje Ci to niezwykłe warzywo. Sięgnij po nie również, jeśli chcesz zatroszczyć się o swoją urodę. Sprawdź jak!

Pomidory są niezwykle cennym źródłem witamin: C, tych z grupy B, a także E, które nie tylko korzystnie wpływają na stan Twojego zdrowia, ale i sprawiają, że wyglądasz bardziej promiennie i młodo. A gdy dodać do tego wysokie stężenie likopenu, który jest silnym przeciwutleniaczem mającym zbawienny wpływ na usuwanie wolnych rodników (a co za tym idzie, również na ograniczenie cellulitu i spowolnienie procesu starzenia się skóry) – rachunek jest prosty. Czy wiedziałaś jednak, że warzywo to możesz wykorzystać również zewnętrznie – stosując go składnik domowych rytuałów pielęgnacyjnych? Sprawdź, jak możesz wykorzystać pomidory, aby wyglądać jeszcze promienniej.

Sok pomidorowy – nie tylko do picia

Najlepiej w domowym SPA sprawdzi się sok pomidorowy – jego tekstura idealnie nadaje się do tworzenia rozmaitych maseczek i okładów. Pamiętaj jednak, aby sięgnąć po w 100% naturalny sok z pomidorów – bez konserwantów i innych szkodliwych dodatków. Najlepiej będzie, jeżeli przygotujesz go samodzielnie. Jak? Po pierwsze – wybierz słodkie i dojrzałe pomidory, te pochodzące z krajowych upraw, hodowane w naturalny sposób i dostarczane do sklepów bez dodatku potężnych ilości chemicznych konserwantów. A gdy już masz niezbędne składniki, czas przygotować sok.

Aby go przygotować:

  • obierz pomidory ze skórki – najlepiej parząc je przez kilkanaście sekund we wrzątku,
  • pokrój je w ósemki, usuń gniazda nasienne i wyciśnij w sokowirówce lub wyciskarce ślimakowej; alternatywnie – zagotuj i przetrzyj przez sito lub zblenduj i odciśnij przez gęstą gazę,
  • zagotuj sok,  do smaku możesz dodać szczyptę soli,
  • przelej do słoików.

Zanim wypijesz wszystko, odlej odrobinę na potrzeby pielęgnacji cery i włosów.

Jak wykorzystać pomidory w pielęgnacji?

Sok pomidorowy sprawdzi się doskonale podczas wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Sięgnij po niego, jeżeli:

  • chcesz zmniejszyć pory – wymieszaj ok. 15 ml soku z kilkoma kroplami soku z cytryny / limonki, przetrzyj tak przygotowaną mieszanką nos i strefę „T” i pozostaw na kilkanaście minut, a następnie spłucz ciepłą wodą,
  • szukasz sposobu na tłustą cerę – zmieszaj sok pomidorowy z tym z ogórka zielonego w równych proporcjach i tonizuj nim skórę każdego dnia, aby ograniczyć wydzielanie się sebum,
  • przesadziłaś z opalaniem – 60 ml soku wymieszaj z 2 łyżkami jogurtu naturalnego i tak przygotowany okład nakładaj na podrażnioną skórę; po 20 min zmyj ciepłą wodą,
  • chcesz, aby Twoja skóra nabrała blasku – maseczka z miodu i soku pomidorowego (zmieszaj je w takich proporcjach, aby powstała gęsta masa) dostarczy Twojej cerze dużych dawek witaminy A i C,
  • szukasz sposobu na odżywienie włosów – sok pomidorowy przywróci skórze głowy właściwe pH i doda blasku kosmykom – użyj go tuż po umyciu głowy, wmasowując w skalp i pasma włosów i pozostawiając na 3-5 minut, potem spłucz i nałóż odżywkę.

Pamiętaj: jeśli pomidory wykorzystujesz jako maseczkę, możesz zastąpić sok plastrami świeżo skrojonego warzywa lub pokroić je na kostkę. Nie zapomnij jedynie usunąć gniazd nasiennych. Te możesz wykorzystać podczas delikatnego peelingu ciała – zmieszane np. z miodem czy też oliwą. To niedroga, naturalna, a zarazem skuteczna forma wsparcia pielęgnacji urody. Korzystaj z niej przez cały rok!

CZYTAJ WIĘCEJ ZWIŃ

feature

Pomidory żółte i zielone – smaczny dodatek czy tylko dekoracja?

Jeśli pomidory, to tylko te soczyście czerwone? Rzeczywiście, to one cieszą się największą popularnością – i ze względu na kolor, i na smak, a także na wysoką zawartość likopenu. Jeżeli jednak szukasz smacznego i nietuzinkowego dodatku do sałatki i nie tylko – skosztuj również pomidorów w innych kolorach.


Jak smakują zielone, żółte, a nawet… czarne pomidory? Nieco inaczej niż te czerwone, jednak każda z odmian zachwyca bogactwem aromatów i ich unikatowym charakterem. Warto więc poznać je wszystkie.

Pomidory zielone – do sałatek i przetworów

Zielone pomidory to po prostu niedojrzałe pomidory czerwone. Delikatne, lekko kwaskowe, idealnie sprawdzają się w wersji kiszonej, marynowanej oraz smażonej. Jeśli więc jesteś w gronie fanów domowych przetworów w słoikach – koniecznie ich skosztuj. Wystarczy kilka chwil, aby znaleźć inspirujące przepisy na potrawy, którymi będzie delektować się cała rodzina.
Ale uwaga! Zielone pomidory zawierają dość wysoką dawkę tomatyny – alkaloidu, który może być szkodliwy dla organizmu. Właśnie dlatego nie należy ich spożywać na surowo, a tylko po obróbce termicznej i to w rozsądnych ilościach. W wyniku zagotowania czy podsmażenia tomatyna traci swoje szkodliwe właściwości, a potrawa z tą odmianą warzywa jest w pełni bezpieczna. Zielone odmiany są również bogate w pozostałe składniki odżywcze typowe dla pomidorów – warto je więc włączyć do diety.

Pomidory żółte i pomarańczowe – kuszą żywiołowym kolorem

… i wyjątkowym smakiem: dość łagodnym i subtelnym. I choć zawierają mniej drogocennego likopenu (to on odpowiada za czerwoną barwę warzywa), nadal są pełne dobroczynnych witamin i minerałów. Warto więc po nie sięgnąć nie tylko jako po dekorację.

Będąc w sklepie, zwróć uwagę na liczne odmiany pomidorów żółtych i pomarańczowych. Na półkach znajdziesz m.in.:
• żółte pomidorki koktajlowe, doskonałe m.in. do sałatek lub jako zdrowa przekąska,
• pomarańczowe pomidorki cherry – wyróżniające się intensywnym smakiem i niepękającą skórką,
• pomidory bambello – niewielkie, soczyste i słodkie, idealne jako składnik sałatki lub przekąska,
• pomidor żółta gruszka – zgodnie z nazwą kształtem i kolorem przypomina żółtą gruszkę; doskonały w przetworach oraz jako składnik sałatek warzywno-owocowych (połącz go np. z truskawkami, melonem i szpinakiem – palce lizać!).

Czarny pomidor? Czemu nie!

Choć czarne pomidory mogą się wydawać nieco egzotyczne, również uprawia się je w polskich szklarniach. Wbrew nazwie, nie są zupełnie czarne – przybierają różne barwy: od ciemnozielonej aż po brąz i są słodsze nawet niż czerwone pomidory. Zawierają też całkiem sporo likopenu. Co wyróżnia je poza charakterystycznym kolorem? Nieco kwaskowaty posmak mieszający się z intensywną słodyczą. Z tego względu idealnie dopasują się zarówno do kanapki, sałatki w stylu śródziemnomorskim, jak i sprawdzą się w charakterze przekąski. Warto ich spróbować.
Pomidory – zwłaszcza te pochodzące z dobrych upraw – to zdrowy i smaczny dodatek do potraw, bez względu na to, jaką ich odmianę wybierzesz. Nie obawiaj się zatem sięgnąć po te zielone, pomarańczowe, żółte czy czarne i przekonaj się, jak wielowymiarowy może być aromat tego warzywa.

Pamiętaj: jeśli chcesz mieć pewność, że danie z dodatkiem kolorowych pomidorów Cię oczaruje, wybieraj dobre gatunki tych warzyw. Jednym z kluczowych elementów jest ich świeżość oraz jakość – możesz jej być pewien, sięgając po pomidory uprawiane w kraju. Są dostępne w sklepach przez cały rok. Nie pozostaje nic innego, jak tylko wrzucić je do koszyka i eksperymentować w kuchni!

CZYTAJ WIĘCEJ ZWIŃ

feature

Czy pomidory pomagają w odchudzaniu? – fakty i mity

Szczupła sylwetka to marzenie większości z nas. Aby ją uzyskać, należy połączyć dwa istotne składniki: odpowiednią dawkę aktywności fizycznej oraz zdrową dietę. Często mówi się, że ważną częścią dietetycznego programu odżywiania się są warzywa – nie tylko z uwagi na niską kaloryczność, ale i dodatkowe właściwości. Szczególnie polecane są pomidory. Czy rzeczywiście pomogą zrzucić nadprogramowe kilogramy?
Weźmy pod lupę pomidory – sprawdzając, czy popularne przekonania o ich wpływie na zdrowie są prawdziwe, czy też fałszywe.

„Pomidory mają mało kalorii”

FAKT. 100 g pomidorów dostarcza ok. 30 kcal. To bardzo mało, dlatego możesz po nie sięgać bez wyrzutów sumienia, będąc na diecie. Jeden średniej wielkości pomidor waży ok. 120 g, a to oznacza, że ma jedynie ok. 36 kcal!

„Pomidory zawierają dużo cennych składników odżywczych”

FAKT. Warto wiedzieć, że pomidory:
• zawierają aż 1 g błonnika na 100 g – składnik ten przyczynia się do przyspieszenia procesów metabolicznych, zapobiega zaparciom pomaga oczyścić organizm z toksyn,
• są niezwykle cennym źródłem potasu (237 mg/100 g), który wykazuje własności moczopędne (zapobiegając zatrzymywaniu się wody w organizmie), korzystnie wpływa na ciśnienie krwi oraz obniża poziom „złego” cholesterolu,
• są cennym źródłem likopenu – antyoksydantu o działaniu przeciwrakowym oraz pomagającym wyeliminować wolne rodniki,
• to prawdziwa bomba witaminowa – każda porcja pomidorów (zwłaszcza tych świeżych, spożywanych na surowo) dostarcza dużych dawek witamin: C, tych z grupy B, E oraz K.

„Pomidory nie zakwaszają organizmu”

FAKT. Pomidor to warzywo alkaliczne (ma zasadowe pH) – jego spożywanie nie powoduje zakwaszania organizmu, a co za tym idzie można je stosować również w diecie alkalicznej.

„Pomidory zawierają dużo cukru, więc nie można ich jeść, będąc na diecie”

MIT. Rzeczywiście, pomidory są warzywami słodkimi – zwłaszcza te dojrzałe, uprawiane w Polsce. Niemniej jednak, cukru jest w nich mniej niż w owocach, a co najważniejsze, mają bardzo niski indeks glikemiczny (15). Oznacza, że nie podnoszą poziomu cukru w organizmie i są odpowiednie również dla osób cierpiących na cukrzycę oraz prowadzących diety oparte o produkty o niskim IG.

„Na diecie można jeść tylko surowe pomidory”

MIT. Na diecie pomidory możesz spożywać pod każdą postacią – także w formie sosów, przecieru czy ketchupu. Najlepiej, jeśli przyrządzisz je samodzielnie, mając pełną kontrolę nad składem. Niemniej jednak, najkorzystniejsze dla Ciebie będą jednak te świeże, jedzone ze skórką. Powodów jest kilka. Świeże pomidory:
• są pełne witamin i minerałów – pamiętaj, że pod wpływem obróbki termicznej w temperaturze powyżej 70 stopni warzywo traci większość z nich (wyjątkiem jest przeciwutleniający likopen, którego najwięcej znajdziesz w przetworach pomidorowych, takich jak ketchup – zwłaszcza tych zawierających tłuszcz),
• zawierają dużo błonnika – jest obecny przede wszystkim w skórce, więc nie warto się jej pozbywać.
Zwróć również uwagę na jakość warzyw, które kupujesz. Jeśli stawiasz na zdrowe odżywianie, wybieraj pomidory z jak najmniejszą ilością chemicznych konserwantów i świeże – takimi walorami cechują się warzywa dostarczane z polskich, pobliskich szklarni. Znajdziesz je w sklepach przez cały rok i rozpoznasz po cienkiej skórce, intensywnie czerwonym kolorze oraz charakterystycznej słodyczy.

„Jedzenie pomidorów sprawia, że chudniesz”

MIT. Same w sobie – pomidory nie odchudzają. Choć mają korzystny wpływ na procesy metaboliczne, a ich jedzenie w dużych ilościach pozytywnie oddziałuje na Twój organizm, nie schudniesz od zwiększenia ich dziennej dawki. Jeżeli jednak np. zastąpisz pomidorkami koktajlowymi słone, wysoko przetworzone przekąski, wprowadzisz do swojej diety więcej warzyw i zadbasz o zapewnienie sobie odpowiedniej dawki kalorii – to prosta droga do tego, aby pozbyć się nadprogramowych kilogramów i cieszyć się i atrakcyjną sylwetką, i jeszcze lepszym zdrowiem.

Czy zatem będąc na diecie, warto jeść pomidory? Jak najbardziej tak. To zdrowy składnik każdego planu żywieniowego. Smacznego!

CZYTAJ WIĘCEJ ZWIŃ

feature

Jak przygotować przecier pomidorowy domowej roboty?

Przecier pomidorowy jest wyjątkowo przydatnym składnikiem w każdej kuchni. Stanowi podstawę do zupy pomidorowej lub sosu, a także będzie doskonałym dodatkiem do innych potraw – choćby tradycyjnego bigosu czy kapuśniaku. Przygotuj go samodzielnie, aby mieć pewność, że wiesz, co jesz. Przygotowanie przecieru pomidorowego jest prostsze niż Ci się wydaje. Co zaś najważniejsze – możesz od razu wyczarować dużą porcję, przełożyć do słoików i korzystać z niej przez wiele miesięcy. Dzięki temu będziesz zawsze mieć pod ręką zdrową i naturalną wersję przecieru.

Przygotowanie przecieru: zacznij od wybrania dobrych pomidorów

Najważniejszym składnikiem przecieru pomidorowego są, co oczywiste, pomidory. Ale uwaga: jeżeli zależy Ci na tym, aby i smak, i jakość stworzonego przez Ciebie przetworu prezentowały najwyższy poziom – zwróć szczególną uwagę na to, jakie wybierasz.

Co ma znaczenie przy wyborze pomidorów na przecier? Dwie kwestie. Po pierwsze – gatunek. Po drugie zaś i jeszcze ważniejsze – kraj pochodzenia. Gdy chodzi o gatunek, najlepiej sprawdzą się pomidory:

• malinowe – duże, soczyste, mięsiste i bardzo słodkie, zapewnią Twojemu przecierowi niesamowity smak,
• paprykowe – mniejsze, ale równie słodkie, soczyste i intensywnie czerwone,
• truskawkowe – o głębokim aromacie i pięknym kolorze.

Wybieraj pomidory większe i bardziej „mięsiste” – z nich łatwiej będzie Ci wykonać przecier.

A co z krajem pochodzenia? Najlepiej sprawdzą się pomidory rodzime – wyhodowane w polskich szklarniach, oddalonych od sklepów i hurtowni zaledwie o kilkadziesiąt, a nie kilka tysięcy kilometrów, są uprawiane z wykorzystaniem naturalnych nawozów i nie muszą być intensywnie opryskiwane chemicznymi konserwantami, aby bezpiecznie przemierzyły długą drogę do klienta.

Ile pomidorów potrzebujesz i jak je przygotować?

Na 3 litry przecieru pomidorowego potrzebujesz mniej więcej 4 kg dobrej jakości pomidorów. To niemal wszystko, co niezbędne do przygotowania tego przetworu – dodatkowo użyjesz jedynie odrobiny soli oraz cukru.

• Zacznij od obrania pomidorów. Aby to zrobić szybko i wygodnie, sparz każde warzywo dokładnie wrzątkiem, pozostawiając je w gorącej wodzie na kilkanaście sekund. Skórka bez trudu odejdzie od pomidora.
• Obrane pomidory pokrój na ćwiartki i pozbądź się szypułek, a także gniazd nasiennych z komór. Twój przecier będzie dzięki temu gładki i kremowy.
• Przełóż pokrojone warzywa do garnka, przykryj go pokrywą i gotuj na wolnym ogniu przez ok. 15 minut, w międzyczasie kilkakrotnie mieszając.
• Gdy pomidory się rozgotują, przetrzyj je przez sito do drugiego garnka i zagotuj ponownie. Dodaj do przecieru ok. łyżki soli oraz 2 łyżki cukru (lub nieco mniej, jeśli używasz słodszych odmian warzywa). Gotuj na wolnym ogniu do uzyskania gęstej, pożądanej konsystencji.
• W międzyczasie przygotuj słoiki na swój domowy przecier – najlepiej sprawdzą się te o małej pojemności. Należy je dokładnie wyparzyć wrzątkiem i umyć (włącznie z przykrywkami), a następnie wysuszyć.
• Gdy przecier oraz słoiki będą gotowe, czas przelać gotowy smakołyk do słoików – jeszcze, gdy będzie gorący. Każdy ze słoików dokładnie zakręć i ustaw wieczkiem do dołu, a następnie całość przykryj ręcznikiem. Pozostaw do ostudzenia przez ok. 24 godziny lub więcej. Następnie pasteryzuj, gotując słoiki zanurzone we wrzątku do 2/3 wysokości przez ok. 10 minut.

Tak przygotowany przecier możesz przechowywać zarówno w lodówce, jak i w domowej spiżarni, nawet przez wiele miesięcy. Smacznego!

CZYTAJ WIĘCEJ ZWIŃ

feature

Dlaczego pomidory są witaminową bombową?

Pomidorów nie sposób nie kochać. Aromatyczne, soczyste, niesamowicie słodkie – doskonale komponują się z potrawami z całego świata – od egzotycznych Indii, przez słoneczne Włochy, aż po Polskę. Ale warto je jeść nie tylko z uwagi na smak. To również niesamowita bomba witaminowa. Sprawdź dlaczego!


Co takiego znajduje się w pomidorach, że warto je włączyć do swojej diety w dużych ilościach? 100 g warzywa dostarcza organizmowi ok. 18 kcal, w tym 4 g węglowodanów, 1 g cennego błonnika oraz 1 g białka. Ma ono również niski indeks glikemiczny, co sprawia, że jest odpowiednie dla diabetyków, a także dla osób, które troszczą się o swoją sylwetkę. Jednak najważniejszą zaletą czerwonego, soczystego warzywa są witaminy oraz składniki mineralne, które kryją się w jego skórce oraz miąższu.

Moc witamin ukrytych w pomidorach

Pomidory są przede wszystkim cennym źródłem witaminy C, która wpływa zarówno na ogólny stan naszego organizmu, jak i pracę układu odpornościowego. Ale uwaga! Jeśli połączysz pomidory z ogórkiem, np. w sałatce, zawarty w nim enzym – askorbinaza – niszczy cenny kwas askorbinowy. Unikaj więc takich zestawień.

Pomidor to również źródło:
• witamin z grupy B – korzystnie wpływających m.in. na metabolizm cukru oraz rozkładanie tzw. złego cholesterolu, a także na stan włosów i paznokci (zwłaszcza biotyna),
• witaminy K – wpływającej korzystnie na krzepliwość krwi,
• witaminy E – wzmacniającej naczynia krwionośne i chroniącej przed miażdżycą oraz chorobami serca,
• kwasu foliowego – szczególnie ważnego dla kobiet w ciąży.

Potas, wapń, magnez i wiele więcej

Poza witaminami w pomidorach znajduje się potężna dawka minerałów, takich jak:
• potas – wykazujący działanie moczopędne i korzystnie wpływający na obniżenie ciśnienia krwi oraz prawidłową pracę serca,
• wapń – zapobiegający rozwojowi osteoporozy i korzystnie wpływający na stan kości,
• magnez – usprawniający pracę mięśni, zapobiegający skurczom, dodający energii i usprawniający pracę serca,
• mangan – niezbędny w procesach metabolicznych,
• kobalt – który bierze udział w procesach związanych z podziałem czerwonych krwinek,
• żelazo – składnik hemoglobiny, który dodatkowo stymuluje pracę układu odpornościowego i wspiera walkę z wolnymi rodnikami.

Nie można również zapominać o błonniku, który wspomaga procesy przemiany materii, zapobiegając powstawaniu zaparć.

Likopen: zapobiega chorobom serca i nowotworom

Najistotniejszym związkiem chemicznym, który można znaleźć w pomidorach, jest likopen. Odpowiada za czerwony kolor warzywa, ale przede wszystkim jest niezwykle silnym antyoksydantem. To węglowodór nienasycony z grupy karotenów, którego kluczowym źródłem są właśnie pomidory. Najwięcej można go znaleźć w pomidorach przetworzonych do postaci konfitury czy ketchupu. Dzieje się tak dlatego, że likopen wykazuje łatwą rozpuszczalność w tłuszczach, a co za tym idzie – jest najlepiej przyswajany wówczas, gdy warzywo przetworzy się poprzez podgrzanie go z oliwą.

Likopen jest niezwykle korzystny dla naszego zdrowia, ponieważ:
• wykazuje bardzo silne własności antyoksydacyjne – co oznacza, że zapobiega powstawaniu wolnych rodników i neutralizuje ich szkodliwe działanie,
• skutecznie zapobiega namnażaniu się komórek nowotworowych – zmniejsza ryzyko zachorowania na raka: zwłaszcza raka prostaty (nawet o 21-43%) czy raka piersi u kobiet,
• przeciwdziała tworzeniu się skrzepów i agregacji komórek krwi, a co za tym idzie jest skuteczny w profilaktyce miażdżycy oraz chorób sercowo-naczyniowych,
• obniża ryzyko wystąpienia zawału serca, choroby wieńcowej oraz innych schorzeń serca.

Pomidory to zatem kluczowy element zdrowej diety – warto je włączyć do swoich posiłków każdego dnia. Pamiętaj również, aby wybierając pomidory, zwrócić uwagę na ich pochodzenie. Te wyhodowane w Polsce są dostarczane do sklepów przez cały rok. Świeże i dojrzałe, pozytywnie zaskakują smakiem.

CZYTAJ WIĘCEJ ZWIŃ

feature

Kolendra, bazylia czy oregano? – jakie przyprawy do dań z pomidorów

Pomidory są smaczne same w sobie, zwłaszcza jeśli wybierzesz te prosto z Polski: świeże, dojrzałe i wyjątkowo słodkie. Ale jeśli chcesz dopełnić ich smak, np. na kanapce, w sałatce czy w sosie, możesz sięgnąć po rozmaite przyprawy. Dobra wiadomość jest taka, że z tym czerwonym warzywem komponuje się wiele rozmaitych ziołowych dodatków. Sprawdź jakich!

Odpowiednio dobrane przyprawy wydobywają z pomidora zupełnie nowe pokłady aromatu. Sprawiają, że warzywo doskonale dopasowuje się do specyfiki rozmaitych kuchni świata. To właśnie dlatego sięga się po nie tak chętnie i w egzotycznych Indiach, i w słonecznej Italii, i w Polsce – choć smaki dań z każdego z tych zakątków są zupełnie inne. Z czym zatem połączyć pomidory?

Magia ziołowego aromatu

Najlepiej znanym sposobem przyprawienia pomidorów jest połączenie ich z bazylią. Jej słodkawy, delikatnie orzeźwiający aromat doskonale komponuje się ze słodyczą i kwasowością warzywa. To sprawia, że kompozycja jest niezwykle harmonijna i łagodna. Pomidory możesz przyprawić:
• bazylią suszoną – dobrze sprawdzi się przede wszystkim w daniach na ciepło, np. sosach pomidorowych,
• bazylią świeżą – całe listki dodaj do pomidorów i mozzarelli, aby stworzyć pyszną sałatkę caprese lub drobno posiekaj ziele i dosyp do duszonego/gotującego się dania pod koniec przygotowywania.

Bazylia najlepiej pasuje do dań włoskich. Podobnie jest z oregano – gatunku zioła zaliczanego do rodziny mięty. Jego aromatyczny, lekko gorzkawy smak również doskonale komponuje się z pomidorem – zwłaszcza w sosach, ketchupach czy konfiturach, a także tym zapiekanym czy grillowanym.

Szukasz nieco bardziej rodzimych aromatów? W takim razie pomidory – te na kanapce, w sałatce, a nawet w sosie do pulpetów, przypraw na przykład:
• świeżą natką pietruszki – aromatyczną i orzeźwiającą, doskonałą w połączeniu z pomidorami w każdej postaci,
• drobno posiekanym szczypiorkiem – nada warzywu nieco bardziej pikantny posmak i świetnie sprawdzi się zwłaszcza na kanapkach oraz w sałatkach.

Możesz również sięgnąć po:
• kolendrę, zarówno natkę, jak i nasiona – te drugie, zwłaszcza jeżeli w planach masz przygotowanie dania kuchni indyjskiej, np. tikka curry / tikka masala, w których pomidory są głównymi składnikami sosu;
• w wersji francuskiej – zioła prowansalskie, w których bazylia i oregano są połączone z intensywnie pachnących i smakującym rozmarynem.

Nie obawiaj się eksperymentowania. Pomidor będzie smakował intrygująco również w połączeniu z tymiankiem, a nawet z koperkiem. Sprawdź, która kompozycja najlepiej wpisuje się w Twoje gusta.

Na ostro

Zioła sprawiają, że pomidory stają się bądź to jeszcze słodsze, bądź to bardziej wytrawne. Co jednak, jeżeli zapragniesz nadać im ostrości? Nic prostszego! Możesz sięgnąć po cały zestaw pikantnych składników, które nie tylko podkreślą aromat dania, ale i przyspieszą procesy metaboliczne zachodzące w Twoim organizmie. Jakie ostre przyprawy możesz wybrać?

• Czosnek – zarówno świeży, jak i w proszku, doda potrawie subtelnie pikantną nutę, a jednocześnie wydobędzie z pomidorów jeszcze więcej słodkości.
• Peperoncino – niewielka włoska papryczka, powszechnie stosowana we Włoszech do przyprawiania dań z pomidorami w roli głównej, bardzo ostra i aromatyczna.
• Pieprz czarny – najlepiej ten świeżo zmielony, można nim posypać na przykład sałatkę caprese lub kanapkę ze świeżym pomidorem, a smak warzywa stanie się znacznie bogatszy.
• Papryka chilli – najbardziej intensywna spośród wszystkich, doskonale komponuje się z sosami i innymi przetworami pomidorowymi.

Pamiętaj: powyższa lista przedstawia jedynie najbardziej charakterystyczne połączenia pomidorów z przyprawami. Nie bój się jednak eksperymentować i tworzyć własnych rozwiązań. Aby mieć pewność, że danie, które wyczarujesz z tego niezwykłego warzywa, będzie wyjątkowo smaczne – zwróć szczególną uwagę na to, po jakie pomidory sięgasz w sklepie. Te polskie – świeże, dojrzałe i hodowane bez dużych dodatków chemicznych konserwantów – są dostępne przez cały rok. Smacznego!

CZYTAJ WIĘCEJ ZWIŃ

feature

Co można zrobić z jednego pomidora? – 5 pomysłów

Jeden niepozorny pomidor, a tyle możliwości! Tak, tak! To soczyste i niesamowicie słodkie warzywo daje Ci w kuchni mnóstwo możliwości. Jeśli szukasz szybkiego pomysłu na obiad czy jeszcze szybszą przekąskę – sięgnij właśnie po nie. Co zatem można zrobić z jednego pomidora? Oto 5 pomysłów, które z łatwością zrealizujesz w swojej kuchni.

Sałatka caprese

Przepis na nią powstał w słonecznej Italii. Aromatyczna, orzeźwiająca, sycąca, a co równie ważne – łatwa do przygotowania. Do przyrządzenia porcji dla 1-2 osób potrzebujesz jednego dużego pomidora (najlepiej malinowego), kulki sera mozzarella, a także kilkunastu listków świeżej bazylii.
Pomidora umyj i pokrój na stosunkowo cienkie plastry. Mozzarellę wyjmij z solanki i pokrój równie cienko, a listki bazylii (najlepiej świeżo zerwane i duże) opłucz i delikatnie osusz. Układaj na talerzu naprzemiennie pomidory, ser i bazylię, aby utworzyły estetyczną kompozycję. Na koniec całość oprósz solą morską, odrobiną świeżo zmielonego pieprzu oraz delikatnie skrop oliwą extra virgin. Smacznego!

Pomidor faszerowany

Doskonała propozycja na szybki lunch lub kolację. Do przygotowania jednej porcji potrzebujesz jednego, dużego pomidora (malinowy ponownie wygrywa), 15 g kaszy kuskus, ok. 25 g sera mozzarella, odrobinę orzechów włoskich oraz posiekanej natki pietruszki.
Zetnij kapelusz pomidora i łyżeczką wybierz miąższ ze środka, w międzyczasie zacznij rozgrzewać piekarnik do 180oC. Miąższ zmiksuj blenderem na gęsty przecier, a następnie podgrzej go delikatnie w rondelku. Kaszę kuskus umieść w miseczce, aby spęczniała, zalej miąższem z pomidora, przykryj i odstaw na ok. 5 minut. Podpraż 2-3 orzechy włoskie na patelni, a następnie posiekaj i dodaj do nich kaszę z pomidorami. Dorzuć do kompozycji odrobinę posiekanej natki pietruszki, a także pokrojoną w kostkę mozzarellę. Wypełnij farszem pomidory i nakryj je kapeluszami. Zapiekaj w naczyniu żaroodpornym przez ok. 10 minut. Gotowe!

Sos do pizzy

Pizza smakuje najlepiej wówczas, gdy na cieście pojawi się prawdziwy, pomidorowy sos. Najlepiej, jeśli przygotujesz go nie z przecieru czy passaty z kartonika, a ze świeżego warzywa. 1-2 sztuki wystarczą na stworzenie jednej porcji. Jak to zrobić? Do sosu najlepiej sprawdzą się pomidory malinowe, truskawkowe, śliwkowe lub papryczkowe. Należy obrać je ze skórki – najprościej, zanurzając warzywo na ok. minutę w gorącej wodzie, a potem po prostu ściągając skórkę. W rondelku lekko zeszklij cebulę na odrobinie oliwy. Pokrój pomidora/pomidory w kostkę i podsmaż na wolnym ogniu. Pozwól całości dusić się przez kilka-kilkanaście minut, aż do uzyskania pożądanej konsystencji. Przypraw solą, bazylią i oregano. Możesz również dodać odrobinę cukru.

Kanapki z pomidorem i…

… i czymkolwiek zechcesz, ponieważ warzywo doskonale komponuje się z niemal każdym składnikiem. Świeży pomidor i szynka, pomidor i ser, a może pomidor i kiełki rzodkiewki? To tylko kilka opcji. Pamiętaj również, że pomidory doskonale spisują się na kanapce na ciepło typu włoskabruchetta. Wystarczy pokroić je w drobną kostkę (ze skórką) i ułożyć na świeżo upieczonej, skropionej oliwą grzance, posypać pietruszką lub oregano, odrobinę posolić i delektować się wyjątkowym smakiem.

Szybka przekąska

Czy z pomidorem trzeba coś w ogóle robić, żeby jego smak zachwycił? Niekoniecznie! Jeśli szukasz szybkiej przekąski, czeka na Ciebie pod ręką. Sięgnij po wyjątkowo słodkie i soczyste pomidorki koktajlowe, np. czerwone i żółte. Możesz je przegryzać nawet podczas pracy czy przerwy na lunch. Ich aromat sprawi Ci przyjemność.
Wniosek? Pomidor jest dobry na każdą okazję. Sięgaj po niego, gdy czujesz głód i masz ochotę na coś zdrowego i smacznego.
Uwaga! Jeśli chcesz, aby przyrządzone z tego warzywa dania były wyjątkowo smaczne i zdrowe – sięgnij po pomidory uprawiane w Polsce. To one docierają do sklepów świeże i dojrzałe, a co najważniejsze – są uprawiane w naturalny sposób, bez genetycznych modyfikacji i są wolne od dużej ilości chemicznych konserwantów. Te walory przekładają się na smak pomidorów oraz ich wartość odżywczą. Masz już dobrego pomidora? Czas zatem przystąpić do działania!

CZYTAJ WIĘCEJ ZWIŃ

feature

Koktajl z pomidorów i malin

Składniki:
70 dag pomidorów pelati 30 dag malin
2 łyżki octu winnego
2 łyżki startego imbiru
4 łyżki czerwonego, wytrawnego wina
1 łyżeczka soli
1 łyżka cukru
szczypta pieprzu
świeża bazylia

Wykonanie:
Pomidory, maliny i imbir dokładnie zmiksować. Dodać ocet winny i wino. Całość zmiksować. Doprawić solą, cukrem, pieprzem. Wymieszać. Zaleca się przecedzenie koktajlu przez sito oraz udekorowanie na wierzchu listkami bazylii oraz całymi, świeżymi malinami.

CZYTAJ WIĘCEJ ZWIŃ

feature

Zdrowy, polski „Welcome gift” na targach INVEST HOTEL w Poznaniu

Stowarzyszenie Producentów Pomidorów i Ogórków pod Osłonami w dniach 25-28 września br. uczestniczyło w targach Invest Hotel w Poznaniu, promując wśród grupy HoReCa nowy trend związany z powitalnym poczęstunkiem gości, polegający na zapewnieniu zdrowego, polskiego „Welcome gift” w postaci elegancko wyeksponowanych na paterach, misach czy talerzach polskich pomidorów. Nowy poczęstunek spotkał się z dużym zainteresowaniem wśród odwiedzających stoisko, gdzie szczegółowo omawiano ideę projektu, przedstawiano przykładowe kompozycje z różnych odmian pomidorów oraz zapewniono pomidorowy poczęstunek, potwierdzający słowa o bogactwie smakowym pomidorów. Przedostatniego dnia targów dodatkowo została wygłoszona krótka, aczkolwiek merytorycznie rzeczowa prelekcja o projekcie. Licznie przybyli przedstawiciele grupy HoReCa po zapoznaniu się z nowym trendem witania gości, wyrażali głębokie zainteresowanie projektem oraz popierali pomysł kultywowania zdrowego trendu życia, zdrowego odżywiania oraz zdrowego, indywidualnego i niebanalnego witania gości hotelowych.

CZYTAJ WIĘCEJ ZWIŃ

feature

POMIDOR W DIECIE DZIECKA

Od kiedy dziecku można podawać pomidory?
Ze względu na mnóstwo dobroczynnych działań pomidora warto go wprowadzić do diety malucha zaraz po ukończeniu 10 miesiąca życia. Przed podaniem pomidorów po raz pierwszy – należy zachować ostrożność ponieważ pomidory mogą uczulać. Aby nie narażać dziecka na niepotrzebne uczulenie warto zwrócić uwagę, czy pomidor pochodzi ze sprawdzonego źródła, czy nie był pryskany, czy dojrzał na krzaku a nie po zerwaniu. Dlatego warto wybierać sprawdzone, rosnące w kraju rodzimym POLSKIE POMIDORY. Nie należy podawać dziecku pomidorów niedojrzałych, które są jeszcze zielone. Zawierają one bowiem szkodliwą substancję zwaną tomatydyną. 

W jakiej postaci podawać dziecku pomidory?
Pomidory możemy dziecku podawać właściwie w każdej postaci. Smakują znakomicie zarówno surowe, gotowane, jak i pieczone. Surowego pomidora warto wcześniej obrać ze skóry ponieważ jest ciężkostrawna oraz może zawierać niedokładnie zmyte środki chemiczne, którym pomidor był spryskany. W postaci koncentratu świetnie się sprawdzają jako dodatek do zup czy sosów. Starsze dzieci szczególnie chętnie sięgają po keczup. Nie ma tu żadnych przeciwwskazań, o ile skład keczupu jest odpowiedni dla dziecka w danym wieku. Dlatego też najlepiej wybierać łagodne keczupy bez konserwantów i dodatku octu – by mieć pewność, że dziecko dostaje to co najlepsze. Warto również pokusić się o samodzielne przygotowanie sosu pomidorowego

CZYTAJ WIĘCEJ ZWIŃ

feature

„Pomidorowe kosmetyki”

Wszyscy już wiemy o drogocennym wpływie na nasze zdrowie pomidorów. Pamiętamy, że pomidory oprócz likopenu, zawierają cenne dla skóry składniki odżywcze, między innymi witaminy C, K, E, B1, B2, B3, B6, B7, kwas foliowy, oraz błonnik, potas, sód, fosfor, magnez, wapń, żelazo, miedź, cynk i mangan, a także aminokwasy, enzymy i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Dzięki tym witaminom i składnikom pomidory dodatkowo wspomagają pielęgnację naszej skóry ponieważ doskonale ją oczyszczają, regulują gospodarkę wodną, zwężają pory, minimalizują wydzielanie sebum, pomagają zwalczać trądzik, chronią przed słońcem i mają silne działanie przeciwstarzeniowe. 
Pomidorowe kosmetyki są bardzo tanie i łatwe w przygotowaniu, ale również skuteczne. 
Należy jednak pamiętać, że pomidory mogą również wywoływać reakcje alergiczne, dlatego zanim zastosujecie własnoręcznie przygotowany pomidorowy kosmetyk, najpierw wypróbujcie jego działanie na niewielkim fragmencie skóry.

Poniżej wskażemy jak samemu przygotować na bazie pomidora domowe kosmetyki.

Peeling głęboko oczyszczający
Pomidory bardzo dobrze sprawdzają się jako składnik głęboko oczyszczającego peelingu, dzięki któremu z łatwością pozbędziemy się zanieczyszczeń oraz zrogowaciałego naskórka. Do przygotowania peelingu będziesz potrzebowała:
– 1 dużego pomidora, 
– 2 łyżeczki miodu 
– 1 łyżeczkę brązowego cukru. 
Pomidora należy umyć, obierać ze skórki i zrobić z niego puree. Do tak przygotowanej pomidorowej papki należy dodać pozostałe składniki (miód i cukier). Gotowy peeling należy nałożyć na twarz i delikatnie masować nim skórę. Po takim zabiegu skóra będzie gładka i doskonale przygotowana na przyjęcie substancji odżywczych znajdujących się w kremach czy maseczkach.

Maseczka odświeżająco-rozjaśniająca
Wskazana dla osób ze skórą z delikatnymi przebarwieniami bądź skórą zmęczoną długim przebywaniem na słońcu. Do przygotowania maseczki będziesz potrzebowała:
– 1 dużego pomidora
– 2 łyżki tłustego twarogu.
Pomidora po dokładnym umyciu należy obrać ze skórki i zblendować aż do powstania papki, do której następnie dodajemy twaróg. Maseczkę rozprowadzamy delikatnie na twarzy i pozostawiamy na 15-20 minut. Po upływie tego czasu spłukujemy letnią wodą. Dzięki tej maseczce skóra nabierze blasku, będzie oczyszczona, odświeżona a jej kolor się wyrówna. Pomidor rozjaśni skórę i pomoże usunąć z niej martwy naskórek, natomiast twaróg dodatkowo ją nawilży i złagodzi podrażnienia.

Maseczka przeciwtrądzikowa
Aby przygotować maseczkę przeciwtrądzikową, będziecie potrzebowała:
– 1 dojrzałego pomidora,
– mąkę owsianą, 
– sok z cytryny.
Pomidora należy dokładnie umyć, obrać ze skórki i delikatnie zblendować (do uzyskania konsystencji papki). Następnie należy dodać łyżeczkę świeżo wyciśniętego soku z cytryny i ½ szklanki mąki owsianej lub drobno zmielonych płatków owsianych. Dzięki mące lub płatkom owsianym pozbędziecie się nadmiaru sebum, ale również odżywicie skórę i unikniecie nadmiernego jej przesuszenia i powstawania podrażnień. Wszystkie składniki należy dokładnie ze sobą połączyć, i nałożyć maseczkę na oczyszczoną twarz na około 15 minut.

Maseczka przeciw starzeniu
Pomidory mają silne właściwości przeciwstarzeniowe, niwelują działanie wolnych rodników, wspomagają regenerację skóry, napinają ją i ujędrniają. Dlatego też warto zastosować pomidory jako maseczkę przeciw starzeniu. Aby przygotować maseczkę będziecie potrzebowała:
– 1 dojrzałego pomidora 
– 1/2 awokado. 
Pomidora i awokado należy umyć i obrać ze skórki, następnie za pomocą widelca przygotować z nich papkę. Awokado znakomicie dopełnia właściwości pomidora. Oprócz tego, że podobnie jak pomidor doskonale radzi sobie z wolnymi rodnikami, ma również działanie odżywiające, nawilżające, uelastyczniające skórę, pobudza komórki skóry do produkcji kolagenu, spłyca drobne zmarszczki.

CZYTAJ WIĘCEJ ZWIŃ

feature

CZARNY POMIDOR

Pochodzenie
Czarna odmiana pomidora nosi nazwę „Indigo Rose” i została wyhodowana przez zespół naukowców z Oregon State University, pod kierownictwem prof. botaniki Jima Myersa. Zamiarem naukowców było wyhodowanie odmiany pomidora, która łączyłaby antyoksydacyjne własności likopenu, zawartego w zwykłych odmianach pomidorów, z innymi antyoksydantami, które amerykańscy botanicy zamierzali wprowadzić do tych warzyw.

Dobroczynne antocyjany
Antocyjany to związki organiczne, w których barwnikami są cyjanidyna, pelargonidyna lub delfinidyna – naturalne substancje roślinne, powodujące, że owoce przyjmują barwę ciemnoczerwonej.

Pigment zawarty w skórce tych wyjątkowych pomidorów zawiera barwniki z grupy antocyjanów. Antocyjany, występujące m.in. w czerwonych winogronach, wiśniach, jagodach, jeżynach i aronii, od wielu lat uchodzą za składniki bardzo korzystne dla naszego zdrowia. 
Naukowcy uważają, że względu na wysoką zawartość antyoksydantów, spożywanie czarnych pomidorów ochroni nas przed chorobami cywilizacyjnymi (otyłość, cukrzyca), na rozwój których wpływają wolne rodniki.

Badacze zwracają też uwagę, że antocyjany zawarte w pomidorach „Sun Black” spowalniają proces dojrzewania, dlatego psują się one później od czerwonych i są bardziej odporne na choroby pochodzenia grzybiczego.

Pigment, który odziedziczyły pomidory, znajduje się głównie w skórce owoców i jest światłoczuły co oznacza, że im dłużej pomidor ma szansę pozostać na krzewie w słońcu, tym bardziej ściemnieje. Oprócz skórki i wartości odżywczych pomidory Sun Black nie różnią się od tych tradycyjnych – mają czerwony miąższ i taki sam smak.

Naukowcy zapewniają, że przy tworzeniu czarnych pomidorów nie były stosowane modyfikacje genetyczne, a ich wyjątkowe właściwości uzyskano za pomocą tradycyjnych technik krzyżowania. 

CZYTAJ WIĘCEJ ZWIŃ

 

 

 

PAMIĘTAJ

Polskie pomidory charakteryzują się niebywale dobrym smakiem, są dużo bardziej pożywne ze względu na swoją mięsistość,
są zdrowe, słodkie, zawierają dużo antyoksydantów, dzięki czemu oczyszczają organizm z toksyn. Co najważniejsze są dojrzałe.
Krajowy dostawca pomidorów jest gwarantem dostarczenia do konsumenta produktu świeżego.

Kontakt

Stowarzyszenie Producentów
Pomidorów i Ogórków
pod Osłonami

ul. Dietla 99/4A
31-031 Kraków

Adres korespondencyjny:
ul. Zdrojowa 8
43-200 Pszczyna
tel. 500 555 990
e-mail: biuro@sppiopo.pl
e-mail: sppiopo@wp.pl
logo

Program prowadzony przez
Stowarzyszenie Producentów Pomidorów
i Ogórków pod Osłonami
Sfinansowano z
Funduszu Promocji Owoców i Warzyw